Що таке моніторинг та оцінка та оцінка ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю

Дата: 15.07.2024 14:30

Фізичне оточення в Україні і до цього часу все ще переважно розраховано на здорову за середніми стандартами людину. Будинки і споруди, збудовані за радянських часів або й раніше, залишаються недоступними для певної категорії громадян, які відносяться до маломобільних.

Відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» маломобільні групи населення - особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі, зокрема особи з інвалідністю, особи з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, громадяни похилого віку, особи з дитячими візками.

Моніторинг та оцінка ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю – інструмент збору та узагальнення інформації про ступінь безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю за єдиними Критеріями безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю, який дозволить:

• забезпечити проведення щорічного обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю;
  • здійснювати аналіз стану безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю в Україні;
  • визначати динаміку створення безбар’єрного простору;
  • виявляти проблеми та планувати шляхи їх вирішення.

Якісне обстеження об’єктів, у яких надаються послуги населенню, на відповідність Критерям безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю, суттєво вплине на ситуацію з виявленням як фізичних так і організаційних бар’єрів для осіб з інвалідністю, що, у свою чергу, стимулюватиме управителів об’єктів медичного та освітнього, культурного та спортивного, побутового, торгівельного та іншого призначення краще зрозуміти проблему та вживати комплексні і більш ефективні заходи із забезпечення можливості особам з інвалідністю повною мірою користуватися правами людини і громадянина без будь-якого приниження та дискримінації.

Порядок проведення моніторингу та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 № 537, (далі – Порядок).

При цьому, дія Порядку також поширюється на маломобільні групи населення (далі – МГН).

З метою забезпечення єдиного підходу до обстеження та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю та інших МГН Порядком встановлено відповідні Критерії, які базуються на основних вимогах ДБН В.2.2 40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення» та дозволяють проводити якісне (функціональне) обстеження об’єктів, в яких надаються послуги населенню, та оцінювати їх в частині забезпечення безбар’єрності, у тому числі з можливістю долучення до процесу представників від громадських об’єднань осіб з інвалідністю.

Перелік заходів, наданих в Критеріях, не є виключним і може в подальшому доповнюватись для окремих категорій об’єктів з урахуванням їх призначення.

Порядком визначено суб’єктів, які проводять обстеження та оцінку ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг, а саме:

• регіональні органи з питань містобудування та архітектури – структурні підрозділи з питань містобудування та архітектури обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
  • місцеві органи з питань містобудування та архітектури – структурні підрозділи з питань містобудування та архітектури райдержадміністрацій, виконавчих органів, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних в місті (у разі їх утворення) рад, територіальних громад;
  • управителі об’єктів – власники (балансоутримувачі), орендарі або інші управителі об’єктів, що несуть відповідальність за їх експлуатацію.